Na skandynawską nutę

skandynawskie wnętrze Kiedy zamierzamy wybudować dom lub zmienić jego wystrój, bardzo często szukamy inspiracji w różnych przydatnych źródłach. Przeglądamy czasopisma, kąciki porad, strony internetowe, mając nadzieję, że uda nam się znaleźć natchnienie. Nierzadko wyobrażamy sobie zimową scenerię i robimy to tylko po to, żeby na przekór odczuciom chłodu zanurzyć się w cieple domowego ogniska z filiżanką dobrej herbaty albo mocnej kawy, które mają zdecydowany wpływ na nasze samopoczucie.

Wnętrze pomieszczenia albo je wzbogaca, albo całkowicie zmienia. Jeżeli weźmiemy pod uwagę takie zagadnienie jak projektowanie wnętrz, aranżacja wnętrz, to z pewnością będziemy oczekiwali utrzymania pomieszczenia w odpowiedniej tonacji. Skandynawski styl może nie do końca nam odpowiada, ale dzieje się tak z powodu odmiennego podejścia do odbierania kolorów.

Czerwień jest łączona w polskich domach z ciepłymi odcieniami zieleni czy brązu, natomiast według skandynawskiego stylu będzie komponowała się lepiej z bielą czy szarością.

Jakie to ma znaczenie?

Styl skandynawski wydaje się przez to bardziej proekologiczny, niemniej jednak wykorzystanie drewna podnosi z jednej strony walory estetyczne wnętrza, z drugiej natomiast daje poczucie klasycznej elegancji i harmonii. O ile z umiarem wprowadzamy do wnętrza zimowe, skandynawskie klimaty, o tyle bardzo chętnie czerpiemy inspiracje wywodzące się z kultury naszych północnych sąsiadów.

styl skandynawskiZimowo wcale nie oznacza bowiem chłodu, jeżeli dominującym odcieniem jest mniej lub bardziej intensywna czerwień. Projektowanie wnętrz, aranżacja wnętrz na tak zwany styl skandynawski przejawia się nie tylko w barwach. Bardzo istotnym elementem jest także przestrzeń oraz wystrój pomieszczeń, w których przeważają białe meble. Nadal – jak w dawnej Polsce – Skandynawowie używają wikliny i słomy jako elementów dekoracyjnych. Przywiązują także wagę do specjalnie ozdabianych liter, za sprawą których zmienia się charakter wnętrza. Podstawowym celem tych zabiegów jest osiągnięcie końcowego efektu. Chodzi mianowicie o to, że według skandynawskich trendów może być oryginalnie, ale jednocześnie przede wszystkim komfortowo, wygodnie, funkcjonalnie, bez zamiłowania oraz dążenia do ekstrawagancji.