Jak remontować łazienkę?

remont łazienki

Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Spędzamy w niej sporo czasu, dlatego warto zadbać o to, aby była ona funkcjonalnie urządzona. Znaczenie ma również jej wystrój. Jak zatem przeprowadzić jej remont, aby nowa przestrzeń spełniała nasze oczekiwania?

Istotny projekt

Remont łazienki warto rozpocząć od sporządzenia projektu. Należy w nim uwzględnić przede wszystkim metraż i kształt pomieszczenia, a także to, gdzie usytuowane są drzwi, okna, odpływy i pion kanalizacyjny. Pamiętać musimy bowiem także o ograniczeniach w aranżacji, na przykład skosach czy też widocznych rurach.

Uwzględniając ergonomię wnętrza, łatwiej na będzie określić, jakie materiały budowlane będą nam potrzebne. Pamiętajmy bowiem, iż decydują one nie tylko o trwałości wykonanych rozwiązań, ale również o końcowym efekcie wizualnym. Odpowiednio sporządzony projekt pozwoli także oszacować wstępnie koszty remontu.

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Łazienka to pomieszczenie charakteryzujące się największym poziomem wilgotności w domu i mieszkaniu. Warto zatem ją odpowiednio zabezpieczyć, stosując izolację przeciwwilgociową. Powinna ona znaleźć zastosowanie w przypadku wszystkich powierzchni w łazience, które mają bezpośredni kontakt z wodą.

W przypadku małych łazienek może się okazać, iż strefa mokra będzie zajmować dużą powierzchnię. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie izolacji przeciwwilgociowej w całej łazience. W tym celu zwykle stosuje się folie w płynie lub masy cementowe.

Jak wykończyć ściany?

Jeżeli zależy nam na całkowicie odmienionym wystroju łazienki, musimy położyć nowe płytki ceramiczne. Zanim jednak tego dokonamy, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Po usunięciu starych płytek, należy sprawdzić stan zaprawy. Jeżeli jest ona mocna, jedyne, co musimy zrobić, to wyrównać ewentualne ubytki. Gdy zaś nie przylega ściśle do podłoża, należy ją skuć, a następnie otynkować ścianę.

Jeżeli na ścianie wcześniej była farba olejna lub emulsyjna, niezwykle ważną kwestią jest jej dokładne usunięcie. Możemy to zrobić mechanicznie, czyli po prostu zdrapać farbę, lub chemicznie, korzystając ze specjalnych preparatów. Jeżeli zależy nam na tym, aby remont był jak najtańszy, wówczas nie musimy zrywać płytek, a jedynie je odnowić. Na rynku znajdziemy impregnaty dedykowane temu celowi.

Jakie elementy wyposażenia wybrać?

Funkcjonalność łazienki w dużej mierze zależy od elementów wyposażenia, które się w niej znajdują. Wśród urządzeń sanitarnych, których nie może zabraknąć znajduje się:

  • umywalka – to, na jaką umywalkę się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od dostępnego budżetu, indywidualnych preferencji oraz stylu, w jakim chcemy urządzić wnętrze. Na rynku znajdziemy bowiem szereg różnorodnych wariantów, w tym umywalki ścienne, nadblatowe, wpuszczane czy też wolnostojące. Przyjąć możemy także inny podział, uwzględniający materiał, z którego umywalka została wykonana. Wówczas do wyboru będziemy mieć umywalki akrylowe, ceramiczne, a nawet drewniane.
  • kabina prysznicowa – to kolejny element wyposażenia, którego nie może zabrakną w łazience, zwłaszcza tej małej. Powinna być ona dostosowana do metrażu pomieszczenia. Obecnie dużą popularnością cieszą się kabiny bez brodzika.

Remontując łazienkę, pod uwagę należy wziąć wiele kwestii, w tym zwłaszcza metraż, kształt pomieszczenia, styl, w jakim chcemy go urządzić, a także dostępny budżet. Tylko wówczas będziemy w stanie odpowiednio dobrać materiały budowlane i elementy wyposażenia łazienki, czyniąc ją w pełni funkcjonalnym, bezpiecznym i pięknie się prezentującym pomieszczeniem.

 

Materiał zewnętrzny