O roli kolorów w urządzaniu wnętrz

kolory w urządzaniu wnętrzJeżeli zamierzamy zająć się aranżacją wnętrza, dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, że niebagatelną rolę odgrywa w tym przypadku dobór kolorów. Możemy eksperymentować z ich łączeniem albo zachować całkowity umiar, jednak świadomość, że kolory mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie, na pewno ułatwi nam ich dobieranie.

Barwy dzielą się na określone grupy i dlatego zapoznajmy się z nimi, żeby wiedzieć, w jaki sposób przyczynią się do optycznego odbioru pomieszczenia. Musimy bowiem wiedzieć, że inne kolory należy wykorzystać w małych, ciemnawych pomieszczeniach i jednocześnie bardzo świadomie dobierać barwy do wnętrz przestronnych, dużych, dobrze nasłonecznionych.

Oto kolory zimne, do których należą przede wszystkim wszystkie odcienie niebieskiego, szarego, turkusowego czy granatowego.
W jaki sposób operować tymi barwami w aranżacji wnętrz?
Jeżeli można cokolwiek sugerować, to dobrze byłoby przemyśleć ich wykorzystanie w pomieszczeniach z jednej strony niewielkich, ciasnawych, z drugiej natomiast w nadmiernie nasłonecznionych.

W pierwszym przypadku zimne barwy rozjaśnią wnętrze, sprawiając wrażenie optycznego powiększenia. Jeżeli oprócz tego zredukujemy nadmiar mebli, to uzyskamy naprawdę zadowalające efekty.

Projektowanie wnętrz, urządzanie wnętrz wiąże się także z wykorzystaniem ciepłych barw, takich jak odcienie pomarańczowego, żółtego lub czerwieni i jak sama nazwa wskazuje z pewnością przyczynią się do ocieplenia pomieszczenia. Wchodząc do niego, nie będziemy myśleli o tym, jak tu zimno, ponieważ podświadomie – za sprawą wykorzystanego koloru – odczujemy przyjemne ciepło.