Czym charakteryzuje się styl francuski?

styl francuskiCzy od razu można poznać, że wnętrze zostało urządzone w stylu francuskim? Odpowiedź brzmi – tak, wystarczy bowiem zapoznać się z dominującymi w nim trendami. Aranżacja wnętrz, projektowanie wnętrz według francuskich ideałów to przede wszystkim umiejętność łączenia tradycji z nowoczesnością.

Charakter wnętrza jest podkreślany poprzez dodanie złoceń oraz artystyczne komponowanie tkanin, co z jednej strony wywołuje wrażenie spokoju, z drugiej natomiast podkreśla dążenie do osiągnięcia jak najbardziej eleganckiego wyglądu wnętrza, przy czym nie stroni się bynajmniej od stworzenia wrażenia przepychu – niczym na królewskim dworze. Pomimo takich upodobań i dążeń styl francuski przede wszystkim zmierza do osiągnięcia komfortu, wygody, przyjemnego ciepła i poczucia zadomowienia.

Jedną z istotnych cech stylu francuskiego jest utrzymanie symetrii wnętrza poprzez parzystą liczbę sprzętów, mebli, a nawet dekoracyjnych drobiazgów. Niebagatelną wagę przywiązuje się do tego, żeby były one bogato zdobione na przykład dzięki wykorzystaniu roślinnych motywów. Bardzo ważną cechą francuskiego stylu jest stosowanie w każdej z możliwych aranżacji dekoracyjnych tkanin w najlepszym gatunku. Nierzadko są one ozdabiane ręcznie, a ich motywem kompozycyjnym są różnego rodzaju scenki rodzajowe. Ciepłe stonowane kolory tych tkanin sprawiają, że aranżacja wnętrz, projektowanie wnętrz na styl francuski przydaje pomieszczeniom wyjątkowego kolorytu, a co za tym idzie stają się one przytulne.

Dzięki temu mieszkańcy takich pomieszczeń są wprawiani w dobry nastrój z odrobiną melancholii. Dzieje się tak również dlatego, że dominujące kolory, takie jak ciepłe, stonowane, pastelowe barwy beżu doskonale komponują się z odcieniami bieli, powodując jednocześnie odczucie błogiego spokoju i zadowolenia. Styl francuski doskonale współgra z odczuciami osób, które przywiązują wagę do elegancji i wyrafinowanych ozdób.