Aranżacja wnętrz a kolory

jak pomalować ścianyOtaczające nas naturalne środowisko posiada swoją kolorystykę, której odcienie możemy wykorzystać, urządzając pomieszczenia. Chodzi tu o kolor ziemi, piasku, skał czy roślin. Ta grupa barw nosi nazwę kolorów ziemi i doskonale współgra z wnętrzami, w których jako elementów dekoracyjnych użyto wyrobów z wikliny lub naturalnego drewna. Idealnie sprawdzi się także w połączeniu ze wszystkimi kolorami, ponieważ należące do tej grupy odcienie mają neutralny charakter.

Aranżacja wnętrz, projektowanie wnętrz może być oparta również na kolorach, które wywołują określone reakcje i odczucia patrzącej osoby. Mowa tu o grupie kolorów pastelowych, zimnych oraz ciepłych.

Pastelowe kolory to takie, które zawierają dużą domieszkę bieli, a co za tym idzie są stonowane, relaksujące, spokojne, jasne i dlatego mogą być wykorzystane do pomalowania różnych typów pomieszczeń, ponieważ można zestawiać je z dowolnie dobranymi barwami z jednej strony, z drugiej natomiast idealnie współgrają z czystymi kolorami.

Szary, niebieski, turkusowy, granatowy to kolory zaliczane do grupy zimnych barw. Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, jest to o tyle ważne, że znajdują zastosowanie w niewielkich i ciemnych pomieszczeniach, ponieważ sprawiają, że wnętrze zostanie optycznie rozjaśnione i powiększone.

Barwy ciepłe, czyli czerwień, pomarańcz, żółć najlepiej wykorzystać do pomalowania pomieszczeń dużych, przestronnych, dających złudzenie zimna. Dzięki kolorom przyjaznym patrzącemu zostanie ocieplony ogólny odbiór pomieszczenia, a wrażenie miłego ciepła spotęgowane. Jeżeli nie można inaczej, odwołajmy się do podświadomości.