Wnętrze w stylu sportowym? Od czego zacząć?

sportowe wnętrze

Moda na aktywność fizyczną zaczyna wpływać także na domowe wnętrza. Coraz więcej osób chce bowiem mieć pod ręką podstawowe przyrządy treningowe, więc decyduje się na zakup sprzętu na własność. Nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na nabycie dużych maszyn treningowych, takich jak bieżnia, rower stacjonarny czy orbitrek. Wynika to albo z braku wolnej przestrzeni na tego rodzaju urządzenia, albo też deficytu środków finansowych. W końcu taka bieżnia czy porządny rower treningowy to nie lada wydatek. Od czego zacząć, aby zorganizować wnętrze w stylu sportowym?

Sport to zdrowie, a zatem nie dziwią statystyki, według których aż 44 procent Polaków uprawia jakąś aktywność fizyczną. Jedni preferują trening outdoorowy, inni wolą zajęcia grupowe w fitness klubie. Jednak nie trzeba kupować drogiego karnetu na siłownię czy biegać na dworze, aby wzmocnić ciało, uelastycznić je czy też rozwinąć muskulaturę. Skutecznie ćwiczyć można także we własnych czterech ścianach. W dodatku obecność przyrządów treningowych w domu nada wnętrzu sportowego charakteru, idealnego dla miłośników aktywnego stylu życia. W co warto zaopatrzyć się na początek?

Mata do ćwiczeń

Maty to podstawowe akcesoria dla fanów jogi, pilatesu czy tradycyjnego aerobiku. Nie są drogie, więc nie nadwyrężą domowego budżetu, a przy tym są wyjątkowo funkcjonalne. Poza tym mata do ćwiczeń jest lekka i można zabrać ją ze sobą do parku czy po prostu rozłożyć w ogrodzie. Po zwinięciu nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu, jeśli będzie to konieczne, można ją bez problemu włożyć do szafy czy pod łóżko. O czym pamiętać, kupując matę?

  1. Do wyboru są różne rodzaje mat. Mata do jogi jest dość cienka, bowiem ma jedynie zapewnić stabilność użytkownikowi podczas ćwiczeń. Mata treningowa jest bardziej uniwersalna, grubsza, nie tylko gwarantuje przyczepność, ale też stanowi barierę ochronną od podłoża i chroni przed otarciami.
  2. Mata do ćwiczeń powinna mieć długość i szerokość dopasowaną do użytkownika. Poleca się kupować maty nieco dłuższe od swojego wzrostu, najlepiej minimum o kilkanaście centymetrów.
  3. Aby transport maty był jak najwygodniejszy, powinna być wyposażona w specjale paski, które utrzymają matę w zwinięciu, np. podczas transportu.
  4. Mata do ćwiczeń może być wykonana z PVC, TPE lub kauczuku. Najbardziej wytrzymałe to maty PVC, najlżejsze i antyalergiczne maty TPE, a maty z kauczuku są dość ciężkie, ale idealne dla miłośników eko produktów.

Drążek do podciągania

W sportowym wnętrzu nie może zabraknąć niezwykle praktycznego drążka do podciągania. Pozwala on na rozbudowę mięśni (nie tylko ramion, ale też np. grzbietu i brzucha) dzięki wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Można go zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu i dlatego jest tak rozpowszechnionym przyrządem treningowym. Czym się kierować przy zakupie takiego sprzętu?

  1. Dostępne są drążki rozporowe, do umieszczenia w futrynie drzwi, drążki mocowane do ściany lub sufitu czy drążki wolnostojące. Wybór zależy od pomieszczenia i jego rozkładu.
  2. Najlepiej sprawdzają się drążki o rurkach o średnicy około 30 mm. Rurka powinna być też odpowiednio długa, zwłaszcza jeśli chce się wykonywać ćwiczenia w szerokim chwycie.
  3. Lepiej zrezygnować z zakupu drążka z dodatkowymi wygięciami. Prosty drążek do podciągana z jednolitej stali to najlepszy wybór.

Fani aktywności fizycznej szukają odzwierciedlenia swoich pasji także we wnętrzu domu. Jeśli chce się nadać danemu pomieszczeniu sportowego charakteru, warto zakupić przyrządy treningowe. Na początek wystarczą najprostsze wyroby, np. mata do ćwiczeń i drążek do podciągania. Najlepiej zaopatrzyć się w matę treningową TPE, nieco grubszą, którą będzie można używać także na dworze. W przypadku drążków warto postawić na modele rozporowe, których montaż jest niezwykle prosty i nie wymaga ingerencji w budynek.

 

Materiał zewnętrzny